Obrzędy w cerkwi na Ukrainie

25 października 2016

Przyzwyczajeni do obrzędów raczej w kościołach katolickich, wiemy co to znaczy kadzidło i okrążanie ołtarza, to oddawanie dodatkowej czci Bogu. Podobnie postępują, także wyznawcy innych religii w tym prawosławnej, której wyznawców można spotkać na Ukrainie, ale także w innych częściach świata. Cerkiew, to taki kościół, który wygląda bardzo podobnie, do zwykłych kościołów, w których przyszło nam bywać. Jednak różnią się nieco jej wieże, które są bardziej okrągłe i mają zaokrąglone, najczęściej pokryte świecącą blachą daszki. W wewnątrz można znaleźć typowy dla kościołów chrześcijańskich podział, najczęściej są budowane na planie krzyża, a zatem mają dwie nawy boczne i jedną główną.

Bogato zdobione ikony

Wśród licznych obrazów świętych rozwieszonych na ścianach, można znaleźć prawdziwe cudeńka, nigdzie indziej nie spotykane, a mianowicie ikony. To wykonane na specjalnym rodzaju drewna malowidła, dodatkowo jeszcze ozdabiane na przykład przez złocenia, albo kamienie szlachetne. Niektóre z nich zostały wykonane na przymocowanym wcześniej płótnie, które zostało odpowiednio przygotowane przez konserwację, nazywaną gruntowaniem. Kolejnym etapem, jest nakładanie farb, a potem, kiedy już wyschną, stosuje się dodatkowo lakier. Chodzi o to, aby kolory nabrały wyrazu, były nieco żywsze, a także aby powierzchnia nie zmieniała się pod wpływem wilgoci, albo innych warunków atmosferycznych.

Duże i małe ikony

Od dawna już sztuka ikonografii, bo tak się fachowo nazywa ten kierunek w sztuce malarskiej, rozwijała się zarówno dla tworzenia ozdobnych obrazów do kościołów, jak też dla zwykłych, wiernych, którzy często zabierali swoje święte obrazki ze sobą i nosili je przy sobie, dlatego znaleźć można zarówno duże ikony w cerkwiach, jak też małe, w mieszkaniach i domach zwykłych ludzi. Aby nieco zgłębić sztukę, a także doświadczyć jakości i nauk płynących ze scenek umieszczanych na ikonach, warto się wybrać na wycieczki na Ukrainę. Scenki te przedstawiają najważniejsze momenty życia świętych i mają przypominać o ich świętości, a także edukacyjne dla oglądających.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *